Kurioosum: Jaapanis kasvab plaadimüük digifailide arvelt

‹ Detsember 2012

Samal ajal,kui kogu maailmas raporteeritakse pidevalt muusikafailide müügi kasvust, mis omakorda vähendab plaadimüüke, näitab Jaapan sootuks teistsuguseid suundumusi. Nimelt on plaadimuusika müük kasvanud selle aasta 9 kuuga Jaapanis 11% koguseliselt ja 7% rahalises väärtuses, ulatudes vastavalt 2,7 miljardi naelani. Samal ajal näitasid Jaapani digimuusika poole aasta müügitulemused müüdud muusikafailide arvu kukkumist 26% võrra, mis annab rahalises väärtuses kukkumiseks 25%.

Mikk Targo

Mikk Targo

Eesti Autorite Ühingu juhatuse esimehe Mikk Targo sõnul usub ta teadvat põhjust, miks plaadimüük Jaapanis endiselt õitseb. „Jaapanlased on lihtsalt niivõrd aus rahvas, et nad peavad väga oluliseks, et nende muusikud ja autorid saaksid oma töö eest väärilist tasu,“ märgib Targo. „See on kasvatuse küsimus, mis väljendub paljudes elu valdkondades. Nägin ise Tokyos ükskord politseinikku, kes läks autodevoolu vahelt neljakäpukil keset teed vedelevaid kahte koni üles korjama.“

Mikk Targo sõnul on Jaapanis toredaid nähtusi veel, näiteks asub Tokyos 30 korruseline muusikapood, millest pool on puhtalt muusika rentimise jaoks. Jaapanlased, kes ei taha osta plaati, rendivad selle ja tõmbavad selle huvi korral ka arvutisse. Kuid nii käitudes jätavad nad siiski mingi raha ka muusikateoste loojatele, usub Targo.