Eesti rekordiplaadi kommenteeritud anatoomia

‹ Detsember 2015

Keskmiselt müüvad kaasaegsed Eesti artistid oma CD plaate 200-600 tk. Pärast Meie Meest pole enam kui 10 aastat ükski Eesti artist müünud ühte plaati rohkem kui 16 000 eksemplari pelgalt kodusele Maarjamaa publikule. Aga Curly Stringsi „Kauges Külas“ on tänaseks 16 000 juba mitme kordustrükiga täitnud, peagi on oodata järjekordset lisatiraazi. Püüdsime bändi hinge ja solisti Eeva Talsi abiga üles kirjutada, kuidas selline imelugu sündis.

Muusika: Eeva Talsi kuulas 2013 detsembris oma Kalamaja üürikodus ühe iidoli Gillian Welchi akustilisi lugusid. Kuulas, kaifis, lasi inspiratsioonil eneses tõusta. Eevale ei ole kunagi oluline kirjutada hitte, pigem iga päev üks lugu. Nagu kanadki munevad ühe muna päevas. Kindlasti ei mõtle ta sellele, kas lugu on hea või halb, või mis sellest võiks saada. Kõige hullem on Eeva arvates lugusid pressida. Tuleb, nagu tuleb – kõige eest tuleb olla juba ette tänulik. Seekord tuli niimoodi.Vahetult. Kümne minutiga. Eeva mängis loo viiulil bändikaaslastele ette just sellisena nagu teda teame. Peaaegu. Villu ja Jalmar soovitasid üksnes lugu esmakordselt kuuldes, et peaks ühe dramaatilisema osa lisama. Lisatigi üks minoorne osa: siin kauges külas, teisi näinud pole veel…

Sõnad: Kristiina Ehin (Eeva sugulane) ilmselt teadis nii mõndagi Eeva lapsepõlvest, kus maaelu, loomad ja heinamaa kuulusid igapäeva normaalsusesse. Siiski ei saanud ühtki viidet sõnade koostamiseks. Tegi nagu tuli. Siiralt ja sügavalt, talle omaselt. Kokku on Kristiina kirjutanud Curly Stringsile kolme laulu sõnad.

Esimene kontsert: Kui üldse oma esimese kontserti andis Curly Strings Eeva ema sõbranna 50. juubelil, siis „Kauges külas“ mängiti esimest korda Marek Demjanovi sünnipäeval. Eeva ja bändikaaslased märkasid, et lugu mõjub inimestele teistmoodi kui tavaliselt. Meeldis kohe, jäi meelde. Eriti „pruuniks 2.juuniks“. Köitis, nõuti uuesti.

Promo ja upitamine: puudus täielikult.

Auhinnad: R2 aastahitt, Eesti parim laul 2015

Kaks aastat hiljem, Hispaania 2015: Eeva käis oma teisel suurel iidolil Casey Driessenil Hispaanias külas. Casey on Eeva arvates maailma parim viiulimängija. Koos külastati Hispaania tippmuusikute kontserti, pärast mida otsustati tänavatel kogunenud rahvahordidele koos viiuldada. Eeva soostus veidi kõhklevalt laulma sulaselges eesti keeles „Kauges Külas“. Kuigi hispaanlased ei saanud aru sõnadest, jäi kogu tänav ometigi hiirvaikseks ja elas kaasa. Mitmed tulid ja küsisid, mis lugu see on. Selgus, et nende mõtted meloodiat kuuldes olid just sarnased laulu sõnadele. Maagia!?

Eeva lõppkommentaar: Ma tõesti ei tea, kuidas kirjutada hitte. Ma võtan tänulikult vastu kõik lood,mida antakse, ega anna neile ise hinnanguid!

2015. aasta Eesti Muusikauhindade galalt  viisid neli trofeed.  FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX/POSTIMEES

2015. aasta Eesti Muusikauhindade galalt viis Curly Strings koju neli trofeed. FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX/POSTIMEES