Vinüülimüük kogub tuure. Kas haip või mõttemuutus?

‹ Detsember 2015

Raul Kalev, EAÜ ajalehe toimetaja

Kui ma esimest korda kuulsin, et vinüülide müük on eelmisel ja sellel aastal maailmas kasvanud enam kui 50% ja seda samal ajal kui CDde müük taaskord enam kui 30% kukkus, tardusin hetkeks.

Ma ei suutunud uskuda, et juba 30 aastat surnud olnud nishilik tööstusharu, mida omal ajal vahetasid välja tublid kassetid, suudab järsku teha suure kasvuhüppe. Kuid nüüdseks, olles läbi lugenud mitmed artiklid ja vestelnud tarkade inimestega, ma enam nii suures shokis ei ole. Pigem hakkab kõik mu peas paigutuma õigele kohale.

Niisiis kõigepealt faktid: vinüüliäri on vähemasti Ameerikas hetkel suurem kui Spotify Free (reklaamist toidetav) allalaadimiste äri. Vastavad numbrid, mis õnnestus kätte saada, on 226 vs 162 miljonit dollarit 2015. aasta esimesel poolel. Edukaim vinüülimüüja Ameerikas on sel aastal olnud Oasise kitarrist Noel Gallagher päris mitme singli ja albumiga. TOP 40 vinüülimüügi edetabel on üldse maskuliinset nägu: parima naisvinüülitarina on Amy Winehouse albumiga Back to Back alles 18.kohal. Vinüüliostjateks on peamiselt üle 40sed tüübid, kes harjunud kvaliteeti mitte vaid klappides kuulama, vaid ka käes hoidma. Ja siis muidugi hipsterid, kellele kõik vana tundub põnev. Pole ime, et maailma suurim vinüülimüüja on just hipsteritele suunatud poekett Urban Outfits, mis muuhulgas müüs alles hiljuti edukalt „Depression“-kirjaga T-särke.

Veel veidi fakte. Eestiski on EASi rahade kaasabil käima lükatud uus vinüülivabrik. Kuigi asjaosalised pole veel valmis kommentaare jagama, on vihje selge: vinüülidega tasub tegeleda, sest see nish ei kao kuhugi, pigem kasvab. Olgu. Eesti vinüülimüügi grand-old-man Endla 38st Peeter Koržets arvab seevastu, et tegelikult on vinüülide kõrgaeg just praegu ning kohe-kohe kasv peatub. Keegi   kusagil selgitas, et tegelikult olla vinüülide kasv seotud just muusikaleibelite (plaadifirmade) promoga, mis peaks aitama tulunäppajast striimmuusika kõrvale ka väikest rahamasinat upitada. Rahvusvaheline meedia aga räägib nn „Vinyl Revival“ist kui hetketrendist. Oma sõna on öelnud ka seesama Gallagher, kes novembri lõpus antud intervjuus vinüülidele hiljemalt 2020. aastaks lõplikku surma ennustab!

Raul Kalev Foto: erakogu

Raul Kalev Foto: erakogu

Niisiis on meil kahte sorti arvamusi ja statistika. Mõistagi teame me kõik, et kõik need, kes digimaailma tulekuga seoses raamatutele, ajalehtedele, telekale ja raadiole lõplikku surma on ennustanud, ei istu enam aulisel prohvetitoolil. Teisalt seda, et mõni peavoolust nishitegijaks kukkunud valdkond suurt comebacki teeb, ei juhtu ka just sageli.

Vinüül kui luksuskaup, striim kui igapäevane võileib

Turundusinimesena on mul siiski tunne, et vinüülide kasvutrend ei pruugi olla ajutine. Tänapäeva muusikatööstus, aga ennekõike just muusikasõbrad vajavad midagi erilisemat ja sümboolsemat oma armastuse väljendamiseks kui fail või pulk. Viimastes pole emotsiooni, vinüülis on. Isegi CDs ja kassetis on seda rohkem kui Spotifys või iTunesis. Ja kui muusika on sinu kui muusiku või muusikagurmaani jaoks midagi enamat kui igapäevane juust-vorst, siis miks seda kirge häbeneda. Ma üldse ei imestaks, kui tulevikus muutuvadki vinüülid nendeks nn high-end või gurmeetoodeteks, mille kasum moodustab 50-90% kogu plaadimüügi kasumist, samal ajal kui palju kiiremini ja kaugemale levivad failid kannavad peamiselt reklaami rolli. Nagu ei teeni piimatööstused tulu piima, vaid pigem gurmee juustu ja jäätise müügiga.

On olemas odavad autod, on olemas keskklassi autod ja on ka luksusautod. Kõik nad viivad punktist A punkti B. Aga kallima autoga sõites tunned ennast teisiti. Tunned, et elus on värve! Just niisamuti võiks ju ka vinüülist saada luksuskraam. Nojah, eks ta seda ju ongi. 30-50 eurone singel ikka juba on midagi, mida näppude vahel keerutada ja enne masinasse pistmist kaugelt ja lähedalt imetleda. Muidugi ei vajaks singlit iga lugu, aga kullafond nagu Kauges Külas, võiks ju vabalt oma 1000tk müüa! Isegi ostaks.

Just seda tänane muusikamaailm vajab: toodet, mis kingiks tegijaile tagasi võimaluse raha teenida ja kuulajaile tunde, et muusika on siiski midagi erilist!

TOP 10 VINÜÜLPLAADI TURGU (MILJONIT US DOLLARIT) 2014

Pos

Turg

2013

2014

2014 % MUUTUS

1

USA

118.8

181.6

+52.8%

2

Saksamaa

25.5

34.0

+33.4%

3

Ühendkuningriigid

19.8

31.7

+60.1%

4

Jaapan

9.0

16.3

+81.4%

5

Holland

9.4

14.1

+50.2%

6

Prantsusmaa

8.8

12.2

+39.2%

7

Kanada

7.0

9.2

+31.6%

8

Itaalia

3.5

6.2

+76.5%

9

Austraalia

2.7

6.0

+127.0%

10

Rootsi

2.3

3.7

+59.9%

 

Kogu maailm

224.2

346.8

+54.7%

Allikas: IFPI, kõik numbrid USA dollarites vastavalt fikseeritud vahetuskursile. TOP baseerub 2014 vinüülplaadimüügi andmetel.