Loojatel sai kõrini! Euroopa muusikaloojad nõuavad ühisavalduses Euroopa Komisjonilt õiglast rahajagamist

‹ Juuli 2016

Lihtne, kuid ahastustele viitav sõnum: “Nüüd on küll küllalt” läks 11. juunil teele Euroopa Komisjoni presidendi ja asepresidentide poole autoritasude ebaõiglase jagunemisega rahulolematute Europa muusikaloojate poolt. Enam kui tuhande allkirjaga kirjas, millele on alla kirjutanud paljud muusikamaailma suurkujud nagu Andrea Bocelli, Daniel Buren, Klaus Meine, samuti Kristiina Ehin, Mikk Targo ja Erki Sven Tüür Eestist, soovivad loojad, et valitsused lõpetaks nende huvide ja õiguste allasurumise ning võimaldaks läbi seadusemuudatuste interneti kaudu levitatava muusika ja filmide tasudest osa saada ka neil.

Kiri, milles muusikud paluvad ühtlasi kiiret kohtumist Euroopa Komisjoni presidendi Jean Claude Junckeriga, on mitmeid etteheiteid üha massilisemaks muutuva trendi suhtes, kus suured tehnoloogiafirmad nagu Youtube, Spotify, jt, kes vahendavad läbi interneti loomingut tarbijani, on keeldunud aktsepteerimast loojate autoriõigusi. “Veelgi hullem sellest, et need platvormid pääsevad tasude maksmisest, on see, et see tegevus tõmbab jätkuvalt allapoole kogu loomingu turuväärtust, kuni on selle viinud täiesti põhja,” seisab kirjas.

Jean-Claude Juncker oma 2011. aasta Eesti visiidi ajal ja tolleaegse peaminister Andrus Ansipiga. Foto: Scanpix/Õhtuleht Fotograaf: Mati Hiis

Jean-Claude Juncker oma 2011. aasta Eesti visiidi ajal ja tolleaegse peaminister Andrus Ansipiga. Foto: Scanpix/Õhtuleht Fotograaf: Mati Hiis

Autorid, kelle seas on nii lauljaid, heliloojaid, filmiloojaid, jpt, nendivad, et enam ei ole aega seaduste kosmeetiliseks parandamiseks, nüüd on viimane aeg panna tehnilised platvormid vastutama ka autoriõigustega kaitstud tegevuste eest. “Loojad üle maailma kannatavad selle puuduliku seadusandluse all. Ja valitsused üle maailma on ka ärkamas sellesse reaalsusesse. Just nüüd on Euroopal võimalus haarata ohjad selles pretsedenditus liikumises, et tasakaalustada uuesti kogu turgu nii, et loojad, tarbijad ja väikefirmad saaksid võimaluse parimateks kokkulepeteks,” kirjutavad autorid üle Euroopa oma ühiskirjas. “Startupid ja seaduslikud ettevõtted põrkuvad puudulike turutingimustega ja loojad on pidevalt kannatajad. Sellele on aeg teha lõpp! Me soovime, et loojate ja kunstnike karjäärid oleks mõistlikuks valikuks ka järgmise põlvkonna eurooplastele.”

Eesti Autorite Ühingu juht Kalev Rattus möönis, et sellele kirjale on keeruline midagi lisada. “On selgemast selgem, et olukorras, kus üle 90% internetis levitatava sisu eest kogutud rahast rändab üksikute suurfirmade taskusse ning muusikamaailmas on muusika plaadistamine muutunud luksuseks ja turunduslikuks veidruseks sadadele tuhandetele muusikutele ja autoritele, on midagi väga paigast ära,” rääkis Rattus. “Me võime ju kiita imetabast digiajastut, et küll on tore kui kõike lahedat ja cooli saab kätte tasuta, kuid me peaks ka suutma mõelda paarkümmend aastat ette ja küsima, kas ja kes tahab tulevikus meile neid südamlikke ja haaravaid kunstiteoseid luua, kui nad peavad seda tegema muu töö kõrvalt pisku eest, millel on enamuse jaoks selgelt vaid eneseteostuslik väärtus. Ja kui lisada, et samal ajal teevad mõned gigandid sellesama “väärtusetu” loominguga kauplemisel sadu miljoneid ja miljardeid eurosid kasumit, siis saame ju aru, et see tasakaalupunkt vajab kiiret korrektsiooni.”