Eesti filmiklassika DVD sari rõõmustas nii Eesti Päevalehte kui EAÜ-d

‹ Juuni 2013
Eesti Film 100 logo

Eesti Film 100 logo

2012. aasta üheks edukaimaks koostööprojektiks oli EAÜ jaoks koostöös kirjastusega Hea Lugu OÜ sündinud Eesti filmiklassika DVD-de sari, mida said hea hinnaga omale osta Eesti Päevalehe lugejad. Peagi plaanivad samad tegijad juba uut DVD sarja, sedapuhku Eesti lastefilmide paremikust läbi aegada.

Eesti filmiklassika jõudmisele DVD-dele oli pikem eellugu. Nimelt on kirjastus Hea Lugu loodud kolme suure ajalehe Maalehe, Eesti Päevalehe ja Eesti Ekspressi ühisprojektide tarvis. Vallo Kalvik, kes on vedanud just DVD-de projekti, räägib, et enne filmide kirjastamiseni jõudmist pakuti Eesti Päevalehe lugejatele eelne- valt sama formaadis võimalust läbi lugeda neli raamatusarja.

„Eesti Lugu sarja tehes tekkis mõte, et samamoodi võiks ju ka levitada Eesti filme,“ ütleb ta. Tõukemomendiks sai Eesti filmi sajas juubel.

Kokku antigi Eesti filmiklassika sarjas 2012-2013 välja 45 filmi, igal nädalal uus film. Tiraažiks kujunes keskmiselt 5000-6000 iga filmi kohta. „See oli hullumeelne formaat, kuid ainuvõimalik, et panna kogu reklaam ja turundus ühte nädalasse,“ räägib Kalvik. Sageli tuli ette, et tiraažid jäid isegi väikeseks ja nii mõneski kohas lõppesid filmid poodides juba paari päevaga. Oma osa heas müügitulemuses oli kindlasti ka soodsal hinnal: 5 euroga sai filmi kätte iga Eesti Päevalehe ostja, tellijatele oli hind veelgi soodsam.

Kalvik tõdeb, et Eesti Autorite Ühinguga oli koostöö asjalik ja sümpaatne. Kuigi filmide puhul on autoreid väga palju. Lisaks esitajad, näitlejad, jne. Nii tõdebki ta, et autoritele maksti protsentidena ära suurem osa tulust. Kuid sellele vaatamata oli projekt ka kirjastajatele väga edukas. Lisaks teenitud tulule aitasid DVD-d tõsta ka Eesti Päevalehe läbimüüki keskmiselt 1000 eksemplari võrra nädalas.

„Nüüd oleme otsustanud, et uue filmisarja teeme Eesti laste- ja joonisfilmide klassikast, esimene film tuleb välja juba oktoobris,“ ütleb Vallo Kalvik. Ja lubab, et tal ongi lähiajal plaanis tulla koostööd taas ka autoriühingusse tutvustama.