Spotify ja iTunes juurivad Eestis välja piraatlust

‹ Juuni 2014

 

Spotify logo

Spotify logo

Kuigi tasuliselt allalaaditava ja striimitava muusika hulk pole Eestis veel muutunud valdavaks, kasvab kastutajate arv pidevalt, kinnitas EAÜ NCB osakonna juhataja Mario Kivistik. Tema sõnul on näiteks 2013. aasta aprillis Eestis oma tegevust alustanud Spotify kasutajate arv aastaga enam kui viiekordistunud, ületades tänavu tasuliste kasutajate hulga poolest 5000 piiri.

„Erinevad muusika allalaadimise ja striimimise lehed, millest Eestis kasutatakse enim iTunesi, Spotify’id ja Beatporti, koguvad autoritasudena Eestis publikult 35 000-40 000 euro ringis,“ selgitas Kivistik. Ühe Spotify kaudu stiimitud muusikapalaga kaasneb autoritele 0,0003 eurot, mis pole iseseisvalt väga suur summa, kuid kui striimide arv miljonitesse paisub, muutub ka saadav tasu tuntavaks.

Kivistik rääkis, et kuna aga tasude kokkukogujaks on Taani NCB, kes siis omakorda teeb jaotuse otse eri riikide autoritele, siis puudub EAÜl info, kui palju jõuab kogutavast ligi 40 000 eurost Eesti autoriteni ja kui palju makstakse välismaistele autoritele. „Karta on, et päris 50/50 see suhe pole,“ ütles ta. Omakorda teeb asja keeruliseks ka see, et suur hulk allalaaditavast ja striimitavast muusikast koguneb otse suurte kontsernide nagu Universal, Sony, jt kontodele. Et lisaks maksab Taani NCB välja ka Eesti autoritele tasud väljapool Eestit internetikanalites kuulatud muusika eest, näevad autorid seda, kui suur osa nendeni jõudvast muusikast on allalaaditud või striimitud Eestis Spotifyst ja kui suur osa näiteks USAs iTunesi kaudu. Seda näeb iga autor ainult ise oma elektrooniliselt tasujaotuslehelt, millega saab tutvuda NCB kodulehekülje kaudu.

„Kuid oluline on ilmselt see, et raha vaikselt autoritele koguneb ning piraatlus tasapisi väheneb,“ märkis Mario Kivistik. „Mida mugavamaks teha muusika tasuline kasutamine, seda vähem viitsivad inimesed tegeleda varastamisega.“