EAÜ25: “Vale paber”

‹ Märts 2017

Mario Kivistik, NCB osakonna juhataja

Kui me alustasime, vohas aktiivselt „piraat“ CD-de ja DVD-de turg. Näiteks Kadaka turul. Kord, vist 1997. aastal, tuli uksest sisse üks tädike. Jutuga, et tahaks plaate müüa. Küsisin, mis plaate. Rääkis,et igasuguseid, igal poolt välismaalt ostetud. Uurisin, kas ka autoritasud on makstud ja ta vastas, et seda ta ei tea. Vabandasin, et tähistamata plaatide müüki me litsentseerida ei saa. Et, kui ta suudab tõestada nende legaalsuse, siis on teine asi.

Tädi läks minema ning naases varsti uuesti. Et, kas ma saaks talle anda paberi, et tädi on käinud EAÜs konsultatsioonis ja informeeritud sellest, kuidas asjad käivad. Selle vastu polnud mul midagi. Tegime paberi, et oleme talle tutvustanud plaatide levitamise seaduslikke põhimõtteid. Panin allkirja ja võib-olla isegi pitsati alla.

Pooleteise kuu pärast tuli tädi uuesti. Vesi ahjus. Kurtis, et politsei oli kauba konfiskeerinud. Kokku 3000 dollari eest. Tädi näidanud minu kirjutatud paberit, see ei aidanud. „No mul ju oli teie kirjutatud paber,“ rääkis ta. Kui talle veelkord asju selgitasin, rahunes lõpuks. „Nojah, mulle ka teised rääkisid, et see pole ikka see päris õige litsents.“